• BIST 116.432
 • Altın 165,848
 • Dolar 3,9317
 • Euro 4,8170
 • İstanbul 11 °C
 • Ankara 6 °C

Vavelif Dergisinin Hucurat Hareketi ile ilgili sorularını yanıtladık

Vavelif Dergisinin Hucurat Hareketi ile ilgili sorularını yanıtladık
Her ay okurlarıyla buluşan Vavelif isimli derginin Temmuz 2017 sayısında Hucurat Hareketi ile ilgili sorularını yanıtladık.

Bir Sosyal Medya Grubu olan
Hucurat Hareketi kimdir?

Dergimizin bu ayki sayısında siz değerli okuyucularımıza hayata yeni geçmiş olan ve farklı çalışmalarla özellikle dava erlerinin dikkatlerini çekmeye çalıştığı bir sosyal medya grubundan bahsedeceğiz. Dikkat çekmeye çalıştığı alanda markalaşmayı ve bunu yaparken de kolektif hareket etmeyi arzuladıklarını belirten grubun adı Hucurat Hareketi’dir. Grubun sözcüsü Eyüp Güzel ile Hucurat Hareketi’ni konuştuk.

Kimdir Hucurat Hareketi? Kısaca bir tanıtır mısınız?

Öncelikle Vavelif Dergisi’ne bu sayısında Hucurat Hareketi adlı sosyal medya grubumuza yer verdikleri için teşekkür ediyoruz. Birkaç aylık bir çalışmamız olan grubumuzun dikkatini çektiği ilk yayın kuruluşu olduğunuzu söylemek istiyorum. Hucurat Hareketi, sosyal bir medya grubudur. Hem “sosyal”, hem “medya” diye ayrı ayrı da değerlendirebilirsiniz. Yapmaya çalıştığımız şey algı çalışmasıdır. Aynı zamanda algı çalışmalarının İslam ehli tarafından artık önemsenmesine dikkat çekmektir.

Algı çalışması dediniz. Buna geleceğiz ama not aldığımız sorulardan devam etmek istiyoruz. Hucurat Hareketi ismi ne anlama geliyor?

Hucurat suresi 10.Ayet’ten esinlendik. Hucurat Suresi, 10.Ayet’te “Müminler, ancak kardeştir” denilmektedir. Bu çoğu kez dikkatlerimizden kaçırdığımız, bildiğimiz halde hayatımızdaki karşılığında aksaklıklar, zafiyetler gösterdiğimiz bir ayettir. Bize göre içerisinde bulunduğumuz zaman diliminde İslam dünyasının en çok ihtiyaç duyduğu ayetlerden biridir. Çünkü son 1,5 asırdır savaşın, gözyaşının, ölümlerin ve ihtilafların en üst seviyede yaşandığı coğrafyalara baktığımızda ne demek istediğimiz anlaşılacaktır. Ölen de, öldüren de Müslüman. Yeter artık. Müslümanların birbirlerine harcayacakları enerji, kardeşlik ve birbirlerini destekleme enerjisi olmalıdır. La teşbih, Hucurat 10’da ancak Müminlerin kardeş olduğu yazılı iken ne yazık ki Müminler dışında herkes kardeş gibi. Hiç Haçlı ile Siyonistlerin birbirlerini boğazladıklarını görüyor muyuz? Özellikle son 1,5 asırdan bahsediyorum.

Tespitleriniz dikkat çekici. Algı çalışmaları dediğiniz şeyler bunlar mıdır?

İster cemaat olarak isterse de fert olarak Müslümanlar artık hedeflerine ezeli ve ebedi düşmanlarımız olan Haçlı ile Siyonist dünyayı koymalıdır. Algı çalışmalarımızdan, üzerinde durup dikkat çekmeye çalıştığımız konulardan bir tanesi evet budur.

Başka nedir peki?

Algı yönetimi, geçmiş yüzyıllarda olduğu gibi günümüzde de etkin bir silah olarak kullanılmasına rağmen ne yazık ki Müslümanların bu konuda ciddi bir zafiyetleri bulunuyor. Bu alanı neredeyse tamamen boş bırakmışız. Gerek kurumsal gerekse de bireysel olarak algı yönetimiyle ilgili ciddi tesirleri bulunan böylesi bir mücadele alanını ötelemişiz. Bu saha sadece günümüzde var olan bir şey değil. Hz.Peygamber (s.a.v.) döneminde ve kendisinden önceki Peygamberler döneminde de ciddi bir şekilde kullanılmıştır. Daha açık ve güncel bir ifadeyle söyleyim; günümüzde twitter, facebook, instagram gibi sosyal medya grupları Asr-ı Saadet’te ve önceki dönemlerde mantık olarak kullanılıyordu. Sorunuza dönecek olursam farklı algı çalışmalarımız arasında, kamuoyunda yanlış bilinen, daha doğrusu bizlere çaktırmadan yutturulmuş olan birçok bilgi hakkında doğru bilgilendirme çalışmaları yapıyoruz. Örneğin, Filistin meselesinde, “topraklarını sattılar” diye koca bir yalanı herkes yemiş. 

Hucurat Hareketi’nin biraz da görünen yüzünü sormak istiyorum. Neler yaptınız şuana kadar?

Biz öncelikle facebook, twitter, instagram ve youtube gibi sosyal medya alanlarında “HucuratHareketi” şeklinde isimlerimizi aldık. Bitişik olarak “hucurathareketi” yazıldığında sayfalarımıza ulaşılabilir. Aynı zamanda hucurathareketi.com ismiyle web sitemizi de aktif hale getirdik. Web sitemiz bir haber portalıdır. Ümmet coğrafyasıyla ilgili ve Ümmeti alakadar eden haberleri mümkün olduğunca yayınlıyoruz. Bunların dışında video belgeseller hazırlayıp kendi sayfalarımızda paylaşıyoruz. İstiyoruz ki bu belgesellerimiz takip edilsin, izlenilsin, paylaşılsın ve daha çok yaygınlaşsın.

Etkinlikleriniz oldu mu yada olacak mı?

İlk etkinliğimiz Filistin ile ilgiliydi. Kendi özel tasarımlarımızdan oluşan bir grafik sergisi yaptık. Bu sergimizi de kapalı alanda değil yoldan geçip giden herkesin görebileceği şekilde gerçekleştirdik. Filistin, Kudüs, Mescid-i Aksa meselelerine dikkatleri çektik. 

Önümüzdeki aylarda ise bir Ümmet Sergisi yapmayı düşünüyoruz. Ümmet coğrafyasına ait olan, her türlü resim, fotoğraf, obje, eşya ve sembolü topluyoruz. Ümmet coğrafyasındaki direnişleri, cemaatleşmeleri ve mücadeleleri ifade edecek her şeyi topluyoruz. Bunları koleksiyon haline getirip “Ümmet Sergisi” adı altında bir etkinliğe imza atmayı planlıyoruz. Ayrıca kısa metrajlı film gibi projelerimiz de olacak.

Başka ne gibi hassasiyetleriniz var?

Hz.Peygamber (s.a.v.) “iki günü müsavi olan ziyandadır” diyor. Biz bu can alıcı sözü Müslümanların, Ümmet karşısındaki sorumluluklarıyla da ele alıyoruz. Kendi evlatlarımız için telaşımız, gayretimiz, hayallerimiz hiçbir zaman bitmiyor. Müslümanlar özellikle günümüzde Ümmet adına iki günleri müsavi olmaktan kurtulmalılar. Fert fert, ümmet adına bir projemiz, bir uğraşımız yoksa ve günlerimiz, aylarımız, yıllarımız böyle geçiyorsa diyorum ve cümlenin sonunu okuyucularınıza bırakıyorum.

Aslında daha uzun konuşmak isterdik. Dikkat çekici bir grubunuz var. Çalışmalarınızı ilerleyen sayılarda mümkün olduğunca okuyucularımızla paylaşmayı umut ediyorum. Son olarak söylemek istediğiniz bir şey var mı acaba?

Tekrar teşekkür ediyorum bize yer verdiğiniz için. Derdi İslam olan her cemaat, sivil toplum kuruluşu veya bireylerle iletişim kurmaya açığız. Kolektif çalışmaları önemsiyoruz. Aynı mahalleden, aynı sivil toplum kuruluşundan olmak gerekmiyor. Derdimiz hem üzüm yemek hem de bahçemize giren hırsız haçlı ve Siyonistlerin varlığından haberdar etmek ve kovalamaktır.

Kaynak: Haber Kaynağı
Etiketler:
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2004 Hucurat Hareketi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0532) 213 58 04 | Haber Scripti: CM Bilişim